Почта (коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Люба Ми (обсуждение | вклад) Нет описания правки |
||
| Строка 46: | Строка 46: | ||
|- | |- | ||
|Почтамп | |Почтамп | ||
|Почтамт | |Почтамт<br>'''Поштамт''' ? | ||
|- | |- | ||
|Почтовый ящик | |Почтовый ящик | ||
| Строка 79: | Строка 79: | ||
|- | |- | ||
|Где находится международный почтамп? | |Где находится международный почтамп? | ||
|Кӧні войтыркостса почтамт? | |Кӧні войтыркостса почтамт/'''поштамт'''? | ||
|- | |- | ||
|Где почтовый ящик? | |Где почтовый ящик? | ||
| Строка 85: | Строка 85: | ||
|- | |- | ||
|Почтовый ящик у входа | |Почтовый ящик у входа | ||
|Пошта кудйыс пыранін дорын | |Пошта кудйыс пыранін дорын<br>Пошта кудйыс пыранінас | ||
|- | |- | ||
|Где принимают посылки? | |Где принимают посылки? | ||
|Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ? | |Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ?<br>Кӧні босьтӧны ыстӧгъяссӧ? | ||
|- | |- | ||
|Где оформляются переводы? | |Где оформляются переводы? | ||
| Строка 100: | Строка 100: | ||
|- | |- | ||
|Я хочу отправить это...<br>экспресс-почтой<br>заказным письмом | |Я хочу отправить это...<br>экспресс-почтой<br>заказным письмом | ||
|Ме кӧсъя тайӧс ыстыны...<br>экспресс поштаӧн<br>торъя паса письмӧ моз | |Ме кӧсъя тайӧс ыстыны...<br>экспресс-поштаӧн/'''ӧдйӧмунысь-поштаӧн'''<br>торъя паса письмӧ моз | ||
|- | |- | ||
|Когда работает почта? | |Когда работает почта? | ||
| Строка 120: | Строка 120: | ||
|Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ | |Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ | ||
|- | |- | ||
|Какое письмо-простое или авиа? | |Какое письмо - простое или авиа? | ||
|Кутшӧм | |Кутшӧм письмӧ - мувывса али авиа? | ||
|- | |- | ||
|Сколько стоит марка для письма? | |Сколько стоит марка для письма? | ||
| Строка 130: | Строка 130: | ||
|- | |- | ||
|Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | |Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | ||
| | |Кора, вайӧй ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ<br>Пӧжалуйста, вайӧй ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ | ||
|- | |- | ||
|Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | |Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | ||
| Строка 139: | Строка 139: | ||
|- | |- | ||
|Это новые марки | |Это новые марки | ||
|Тайӧ | |Тайӧ выльпӧлӧс маркаяс | ||
|- | |- | ||
|Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | |Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | ||
| Строка 147: | Строка 147: | ||
|Кутшӧмджык телеграмма: регыдъя али торъя пастӧм? | |Кутшӧмджык телеграмма: регыдъя али торъя пастӧм? | ||
|- | |- | ||
|Мне нужно послать... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | |Мне нужно послать ... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | ||
|Меным колӧ ыстыны... телеграмма<br>торъя пастӧм <br>регыдъя<br>войтыркостса | |Меным колӧ ыстыны ... телеграмма<br>торъя пастӧм <br>регыдъя<br>войтыркостса | ||
|- | |- | ||
|Я хочу отправить телеграмму | |Я хочу отправить телеграмму | ||
| Строка 162: | Строка 162: | ||
|Кор сійӧ воас? | |Кор сійӧ воас? | ||
|- | |- | ||
|На каком бланке? На простом или художественном? | |На каком бланке? На простом или художественном? | ||
|Кутшöм бланок вылын? Прöстӧй либö мичмӧдӧм? Мичмӧдӧм бланокъяс куйлӧны витрина вылын | |Кутшöм бланок вылын? Прöстӧй либö мичмӧдӧм? | ||
|- | |||
|Образцы художественных бланков на витрине | |||
|Мичмӧдӧм бланокъяс куйлӧны витрина вылын | |||
|- | |- | ||
|Предпочитаю на простом бланке | |Предпочитаю на простом бланке | ||
| Строка 172: | Строка 175: | ||
|- | |- | ||
|Для простого или заказного письма? | |Для простого или заказного письма? | ||
| | |Торъя пастӧм либö торъя паса/'''корӧм''' письмö вылö? | ||
|- | |- | ||
|Пожалуйста, для заказного письма | |Пожалуйста, для заказного письма | ||
|Пӧжалуйста, | |Пӧжалуйста, торъя паса письмö вылö<br>Кора, торъя паса письмö вылö | ||
|- | |- | ||
|Я хочу отправить эту посылку в Москву | |Я хочу отправить эту посылку в Москву | ||
|Ме кӧсъя мӧдӧдны тайӧ ыстӧдсӧ | |Ме кӧсъя мӧдӧдны тайӧ ыстӧдсӧ Мӧскуаӧ | ||
|- | |- | ||
|Мне нужно послать посылку | |Мне нужно послать посылку | ||
| Строка 184: | Строка 187: | ||
|- | |- | ||
|Заполните бланок | |Заполните бланок | ||
|Бланок гижӧй | |Бланок гижӧй<br>Гижалӧй бланоксӧ | ||
|- | |- | ||
|Сколько весит посылка? | |Сколько весит посылка? | ||
|Кымын кыскӧ | |Кымын кыскӧ ыстӧдыс? | ||
|- | |- | ||
|Можно отправить посылку? | |Можно отправить посылку? | ||
|Позьӧ мӧдӧдны | |Позьӧ мӧдӧдны ыстӧд? | ||
|- | |- | ||
|Можно. Посылки принимают в следующем окне. | |Можно. Посылки принимают в следующем окне. | ||
|Позьӧ. | |Позьӧ. Ыстӧдъяс босьтӧны мӧдӧд ӧшиньын. | ||
|- | |- | ||
|Примите, пожалуйста,...<br>телеграмму<br>посылку | |Примите, пожалуйста, ...<br>телеграмму<br>посылку | ||
|Примитӧй, пӧжалуйста,...<br>телеграмма<br>ыстӧд | |Примитӧй, пӧжалуйста, ... / Кора, босьтӧй ...<br>телеграмма<br>ыстӧд | ||
|- | |- | ||
|Упакуйте, пожалуйста | |Упакуйте, пожалуйста | ||
| Строка 205: | Строка 208: | ||
|- | |- | ||
|Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)?<br>В кассе №3, пожалуйста | |Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)?<br>В кассе №3, пожалуйста | ||
|Кӧні сетӧны пошта ыстӧмторъяс ( | |Кӧні сетӧны пошта ыстӧмторъяс (письмöяс, телеграммаяс)?<br>Коймӧд кассаын, сэні | ||
|- | |- | ||
|Посмотрите, адрес написан правильно?<br>Правильно<br>Неправильно | |Посмотрите, адрес написан правильно?<br>Правильно<br>Неправильно | ||
|Видзӧдлӧй, | |Видзӧдлӧй, оланінпасыс гижӧма стӧча?<br>Стӧча<br>Абу стӧча | ||
|- | |- | ||
|Почта уйдёт сегодня же | |Почта уйдёт сегодня же | ||
| | |Поштаыс мунас талун | ||
|- | |- | ||
|У Вас есть почтовые открытки с видами Сыктывкара? | |У Вас есть почтовые открытки с видами Сыктывкара? | ||
| Строка 241: | Строка 244: | ||
|- | |- | ||
|Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | |Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | ||
|Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" | |Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" журналлысь бӧръя номерсӧ | ||
|- | |- | ||
|Я возьму его | |Я возьму его | ||
Версия от 14:59, 10 января 2019
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Авиаконверт | Авиаконверт |
| Адрес | Оланінпас |
| Адресат | Босьтысь |
| Отправитель | Ыстысь Мӧдӧдысь |
| ... бандероль Заказная Простая Ценная |
... бандероль Торъя паса Торъя пастӧм Индӧм дона |
| Бланк | Бланок |
| Денежный перевод | Сьӧм ыстӧм |
| Квитанция | Квитанция |
| Конверт | Конверт |
| Марка | Марка |
| ...открытка Поздравительная Почтовая |
...чолӧмпас Бурсиана Пошта |
| ... письмо авиа заказное простое с уведомлением ценное |
... письмӧ авиа торъя паса торъя пастӧм юӧртан паса индӧм дона |
| Посылка | Ыстӧг Ыстантор |
| Почтальон | Пошта новлӧдлысь Пошта разӧдысь Поштальон |
| Почтамп | Почтамт Поштамт ? |
| Почтовый ящик | Пошта куд |
| Телеграмма | Телеграмма |
| Телеграф | Телеграф |
| Заклеить Запечатать Наклеить |
Лемавны |
| Написать | Гижны |
| Отправить Послать |
Ыстыны |
| Получить | Босьтны |
| Упаковать | Гартны |
| Пакет | Гартӧд |
| Где здесь ближайшая почта? | Кӧні тані матысса пошта? |
| Где находится международный почтамп? | Кӧні войтыркостса почтамт/поштамт? |
| Где почтовый ящик? | Кӧні пошта куд? |
| Почтовый ящик у входа | Пошта кудйыс пыранін дорын Пошта кудйыс пыранінас |
| Где принимают посылки? | Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ? Кӧні босьтӧны ыстӧгъяссӧ? |
| Где оформляются переводы? | Кытысянь позьӧ ыстыны сьӧм? |
| Где оформляются посылки? | Кытысянь позьӧ мӧдӧдны ыстӧг? |
| Где можно отправить телеграмму? | Кытысянь позьӧ ыстыны телеграмма? |
| Я хочу отправить это... экспресс-почтой заказным письмом |
Ме кӧсъя тайӧс ыстыны... экспресс-поштаӧн/ӧдйӧмунысь-поштаӧн торъя паса письмӧ моз |
| Когда работает почта? | Кор уджалӧ пошта? |
| Со скольки работает почта? | Кымын чассянь уджалӧ пошта? |
| Мне нужно отправить... письмо денежный перевод бандероль |
Меным колӧ мӧдӧдны... письмӧ сьӧм бандероль |
| Сколько будет стоить письмо в Германию? | Мый дона лоас письмӧыс немечмуӧ? |
| Можете отправить это по этому адресу в Москву? | Верманныд-онӧ мӧдӧдны тайӧс индӧм адрес кузя Мӧскуаӧ? |
| Я хочу отправить письмо | Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ |
| Какое письмо - простое или авиа? | Кутшӧм письмӧ - мувывса али авиа? |
| Сколько стоит марка для письма? | Мый дона письмӧ вылӧ марка? |
| Пожалуйста, дайте мне... две марки три конверта поздравительную открытку |
Вайӧй меным, абу кӧ сьӧкыд... кык марка куим конверт бурсиана чолӧмпас |
| Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | Кора, вайӧй ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ Пӧжалуйста, вайӧй ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ |
| Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | Со, верманныд бӧрйыны, кутшӧм маркаяс Тіянлы сьӧлӧм серти |
| Дайте мне вот эти | Вайӧй меным со таясӧс |
| Это новые марки | Тайӧ выльпӧлӧс маркаяс |
| Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | Вайӧй, телеграф бланок, абу кӧ сьӧкыд |
| Какую телеграмму: срочную или простую? | Кутшӧмджык телеграмма: регыдъя али торъя пастӧм? |
| Мне нужно послать ... телеграмму простую срочную международную |
Меным колӧ ыстыны ... телеграмма торъя пастӧм регыдъя войтыркостса |
| Я хочу отправить телеграмму | Ме кӧсъя ыстыны телеграмма |
| Вы принимаете телеграммы? | Босьтанныд телеграммаяс? |
| Сколько стоит телеграмма? | Дона-ӧ ыстыны телеграмма? |
| Когда она дойдёт? | Кор сійӧ воас? |
| На каком бланке? На простом или художественном? | Кутшöм бланок вылын? Прöстӧй либö мичмӧдӧм? |
| Образцы художественных бланков на витрине | Мичмӧдӧм бланокъяс куйлӧны витрина вылын |
| Предпочитаю на простом бланке | Бурджык прӧстӧй |
| Дайте мне, пожалуйста, конверт с бумагой и одну почтовую марку | Вайӧй, пӧжалуйста, меным кабалаторкӧд конверт да ӧтик марка |
| Для простого или заказного письма? | Торъя пастӧм либö торъя паса/корӧм письмö вылö? |
| Пожалуйста, для заказного письма | Пӧжалуйста, торъя паса письмö вылö Кора, торъя паса письмö вылö |
| Я хочу отправить эту посылку в Москву | Ме кӧсъя мӧдӧдны тайӧ ыстӧдсӧ Мӧскуаӧ |
| Мне нужно послать посылку | Меным колӧ мӧдӧдны ыстӧд |
| Заполните бланок | Бланок гижӧй Гижалӧй бланоксӧ |
| Сколько весит посылка? | Кымын кыскӧ ыстӧдыс? |
| Можно отправить посылку? | Позьӧ мӧдӧдны ыстӧд? |
| Можно. Посылки принимают в следующем окне. | Позьӧ. Ыстӧдъяс босьтӧны мӧдӧд ӧшиньын. |
| Примите, пожалуйста, ... телеграмму посылку |
Примитӧй, пӧжалуйста, ... / Кора, босьтӧй ... телеграмма ыстӧд |
| Упакуйте, пожалуйста | Пакуйтӧй, пӧжалуйста |
| Сколько я должен заплатить? | Мыйта меным колӧ мынтыны? |
| Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)? В кассе №3, пожалуйста |
Кӧні сетӧны пошта ыстӧмторъяс (письмöяс, телеграммаяс)? Коймӧд кассаын, сэні |
| Посмотрите, адрес написан правильно? Правильно Неправильно |
Видзӧдлӧй, оланінпасыс гижӧма стӧча? Стӧча Абу стӧча |
| Почта уйдёт сегодня же | Поштаыс мунас талун |
| У Вас есть почтовые открытки с видами Сыктывкара? | Тіян эм пошта чолӧмпасъяс Сыктывкар серпасъясӧн? |
| Мне, пожалуйста, эти открытки | Меным, пӧжалуйста, тайӧ чолӧмпасъяс |
| Благодарю, я их не возьму | Аттьӧала, ме найӧс ог босьт |
| У Вас есть цветные открытки? | Тіян эм уна рӧма чолӧмпасъяс? |
| Да. Вот посмотрите | Да. То видзӧдлӧй |
| Новогодние открытки есть? | Эмӧсь-ӧ Выль вося чолӧмпасъяс? |
| Есть разные. Вы можете выбрать вот здесь. | Эм уна пӧлӧс. Ті верманныд бӧрйыны то тані. |
| В какое время доставляются республиканские газеты? | Кутшӧм кадӧ локтӧны республикаса газетъяс? |
| В три часа дня | Куим час лунӧ |
| Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" журналлысь бӧръя номерсӧ |
| Я возьму его | Ме босьта сійӧс |
| Благодарю, этот номер у меня уже есть | Аттьӧала, тайӧ номерыс менам эм нин |
| Этого журнала у нас нет | Тайӧ журналыс миян абу |