Почта (коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 124: | Строка 124: | ||
|- | |- | ||
|Сколько стоит марка для письма? | |Сколько стоит марка для письма? | ||
| | |Мый дона письмӧ вылӧ марка? | ||
|- | |- | ||
|Пожалуйста, дайте мне...<br>две марки<br>три конверта<br>поздравительную открытку | |Пожалуйста, дайте мне...<br>две марки<br>три конверта<br>поздравительную открытку | ||
| | |Вайӧй меным, абу кӧ сьӧкыд...<br>кык марка<br>куим конверт<br>бурсиана чолӧмпас | ||
|- | |- | ||
|Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | |Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | ||
| | |Он-ӧ вайӧ ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ, абу кӧ сьӧкыд | ||
|- | |- | ||
|Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | |Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | ||
| | |Со, верманныд бӧрйыны, кутшӧм маркаяс Тіянлы сьӧлӧм серти | ||
|- | |- | ||
|Дайте мне вот эти | |Дайте мне вот эти | ||
|Вайӧй меным со | |Вайӧй меным со таясӧс | ||
|- | |- | ||
|Это новые марки | |Это новые марки | ||
|Тайӧ | |Тайӧ выльӧсь маркаяс | ||
|- | |- | ||
|Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | |Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | ||
|Вайӧй | |Вайӧй, телеграф бланок, абу кӧ сьӧкыд | ||
|- | |||
|Какую телеграмму: срочную или простую? | |||
|Кутшӧмджык телеграмма: регыдъя али торъя пастӧм? | |||
|- | |- | ||
|Мне нужно послать... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | |Мне нужно послать... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | ||
|Меным колӧ ыстыны... телеграмма<br> | |Меным колӧ ыстыны... телеграмма<br>торъя пастӧм <br>регыдъя<br>войтыркостса | ||
|- | |- | ||
| | |Я хочу отправить телеграмму | ||
|Ме кӧсъя ыстыны телеграмма | |Ме кӧсъя ыстыны телеграмма | ||
|- | |- | ||
|Вы принимаете телеграммы? | |Вы принимаете телеграммы? | ||
| | |Босьтанныд телеграммаяс? | ||
|- | |- | ||
|Сколько стоит телеграмма? | |Сколько стоит телеграмма? | ||
Версия от 23:40, 22 апреля 2017
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Авиаконверт | Авиаконверт |
| Адрес | Оланінпас |
| Адресат | Босьтысь |
| Отправитель | Ыстысь Мӧдӧдысь |
| ... бандероль Заказная Простая Ценная |
... бандероль Торъя паса Торъя пастӧм Индӧм дона |
| Бланк | Бланок |
| Денежный перевод | Сьӧм ыстӧм |
| Квитанция | Квитанция |
| Конверт | Конверт |
| Марка | Марка |
| ...открытка Поздравительная Почтовая |
...чолӧмпас Бурсиана Пошта |
| ... письмо авиа заказное простое с уведомлением ценное |
... письмӧ авиа торъя паса торъя пастӧм юӧртан паса индӧм дона |
| Посылка | Ыстӧг Ыстантор |
| Почтальон | Пошта новлӧдлысь Пошта разӧдысь Поштальон |
| Почтамп | Почтамт |
| Почтовый ящик | Пошта куд |
| Телеграмма | Телеграмма |
| Телеграф | Телеграф |
| Заклеить Запечатать Наклеить |
Лемавны |
| Написать | Гижны |
| Отправить Послать |
Ыстыны |
| Получить | Босьтны |
| Упаковать | Гартны |
| Пакет | Гартӧд |
| Где здесь ближайшая почта? | Кӧні тані матысса пошта? |
| Где находится международный почтамп? | Кӧні войтыркостса почтамт? |
| Где почтовый ящик? | Кӧні пошта куд? |
| Почтовый ящик у входа | Пошта кудйыс пыранін дорын |
| Где принимают посылки? | Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ? |
| Где оформляются переводы? | Кытысянь позьӧ ыстыны сьӧм? |
| Где оформляются посылки? | Кытысянь позьӧ мӧдӧдны ыстӧг? |
| Где можно отправить телеграмму? | Кытысянь позьӧ ыстыны телеграмма? |
| Я хочу отправить это... экспресс-почтой заказным письмом |
Ме кӧсъя тайӧс ыстыны... экспресс поштаӧн торъя паса письмӧ моз |
| Когда работает почта? | Кор уджалӧ пошта? |
| Со скольки работает почта? | Кымын чассянь уджалӧ пошта? |
| Мне нужно отправить... письмо денежный перевод бандероль |
Меным колӧ мӧдӧдны... письмӧ сьӧм бандероль |
| Сколько будет стоить письмо в Германию? | Мый дона лоас письмӧыс немечмуӧ? |
| Можете отправить это по этому адресу в Москву? | Верманныд-онӧ мӧдӧдны тайӧс индӧм адрес кузя Мӧскуаӧ? |
| Я хочу отправить письмо | Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ |
| Какое письмо-простое или авиа? | Кутшӧм письмӧсӧ-мувывса али авиа? |
| Сколько стоит марка для письма? | Мый дона письмӧ вылӧ марка? |
| Пожалуйста, дайте мне... две марки три конверта поздравительную открытку |
Вайӧй меным, абу кӧ сьӧкыд... кык марка куим конверт бурсиана чолӧмпас |
| Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | Он-ӧ вайӧ ӧти марка торъя пастӧм письмӧ вылӧ, абу кӧ сьӧкыд |
| Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | Со, верманныд бӧрйыны, кутшӧм маркаяс Тіянлы сьӧлӧм серти |
| Дайте мне вот эти | Вайӧй меным со таясӧс |
| Это новые марки | Тайӧ выльӧсь маркаяс |
| Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | Вайӧй, телеграф бланок, абу кӧ сьӧкыд |
| Какую телеграмму: срочную или простую? | Кутшӧмджык телеграмма: регыдъя али торъя пастӧм? |
| Мне нужно послать... телеграмму простую срочную международную |
Меным колӧ ыстыны... телеграмма торъя пастӧм регыдъя войтыркостса |
| Я хочу отправить телеграмму | Ме кӧсъя ыстыны телеграмма |
| Вы принимаете телеграммы? | Босьтанныд телеграммаяс? |
| Сколько стоит телеграмма? | Дона-ӧ ыстыны телеграмма? |
| Когда она дойдёт? | Кор сійӧ воас? |
| На каком бланке? На простом или художественном? Образцы художественных бланков на витрине | Кутшöм бланок вылын? Прöстӧй либö мичмӧдӧм? Мичмӧдӧм бланокъяс куйлӧны витрина вылын |
| Предпочитаю на простом бланке | Бурджык прӧстӧй |
| Дайте мне, пожалуйста, конверт с бумагой и одну почтовую марку | Вайӧй, пӧжалуйста, меным кабалаторкӧд конверт да ӧтик марка |
| Для простого или заказного письма? | Прöст либö корöм письмö вылö? |
| Пожалуйста, для заказного письма | Пӧжалуйста, заказнӧй письмö вылö |
| Я хочу отправить эту посылку в Москву | Ме кӧсъя мӧдӧдны тайӧ ыстӧдсӧ Москваӧ |
| Мне нужно послать посылку | Меным колӧ мӧдӧдны ыстӧд |
| Заполните бланок | Бланок гижӧй |
| Сколько весит посылка? | Кымын кыскӧ посылка? |
| Можно отправить посылку? | Позьӧ мӧдӧдны посылка? |
| Можно. Посылки принимают в следующем окне. | Позьӧ. Посылкаяс примитӧны мӧд ӧшиньын. |
| Примите, пожалуйста,... телеграмму посылку |
Примитӧй, пӧжалуйста,... телеграмма ыстӧд |
| Упакуйте, пожалуйста | Пакуйтӧй, пӧжалуйста |
| Сколько я должен заплатить? | Мыйта меным колӧ мынтыны? |
| Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)? В кассе №3, пожалуйста |
Кӧні сетӧны пошта ыстӧмторъяс (письмöъяс, телеграммаяс)? Коймӧд кассаын, пӧжалуйста |
| Посмотрите, адрес написан правильно? Правильно Неправильно |
Видзӧдлӧй, адресыс гижӧма стӧча? Стӧча Абу стӧча |
| Почта уйдёт сегодня же | Пошта мунас талун |
| У Вас есть почтовые открытки с видами Сыктывкара? | Тіян эм пошта чолӧмпасъяс Сыктывкар серпасъясӧн? |
| Мне, пожалуйста, эти открытки | Меным, пӧжалуйста, тайӧ чолӧмпасъяс |
| Благодарю, я их не возьму | Аттьӧала, ме найӧс ог босьт |
| У Вас есть цветные открытки? | Тіян эм уна рӧма чолӧмпасъяс? |
| Да. Вот посмотрите | Да. То видзӧдлӧй |
| Новогодние открытки есть? | Эмӧсь-ӧ Выль вося чолӧмпасъяс? |
| Есть разные. Вы можете выбрать вот здесь. | Эм уна пӧлӧс. Ті верманныд бӧрйыны то тані. |
| В какое время доставляются республиканские газеты? | Кутшӧм кадӧ локтӧны республикаса газетъяс? |
| В три часа дня | Куим час лунӧ |
| Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" журналысь бӧръя номер |
| Я возьму его | Ме босьта сійӧс |
| Благодарю, этот номер у меня уже есть | Аттьӧала, тайӧ номерыс менам эм нин |
| Этого журнала у нас нет | Тайӧ журналыс миян абу |