Цвета(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 23: | Строка 23: | ||
|желтый | |желтый | ||
|виж | |виж | ||
|- | |||
|желтый-желтый(''про лицо'') | |||
|вижа-виж | |||
|- | |- | ||
|зеленый | |зеленый | ||
|веж | |веж | ||
|- | |||
|зеленоватый | |||
|вежгов | |||
|- | |- | ||
|коричневый | |коричневый | ||
|перкаль | |перкаль | ||
|- | |||
|светло-красный, зелено-бурый | |||
|вежгӧрд | |||
|- | |- | ||
|красный | |красный | ||
| Строка 35: | Строка 44: | ||
|оранжевый | |оранжевый | ||
|биавиж | |биавиж | ||
|- | |||
|светло-рыжий | |||
|буланӧй | |||
|- | |- | ||
|розовый | |розовый | ||
|алӧйгӧрд | |алӧйгӧрд | ||
|- | |- | ||
|серый | |серый | ||
| Строка 48: | Строка 57: | ||
|лӧз | |лӧз | ||
|- | |- | ||
| | |синеватый цвет | ||
| | |лӧзӧв рӧм | ||
|- | |- | ||
|фиолетовый | |фиолетовый | ||
| Строка 56: | Строка 65: | ||
|черный | |черный | ||
|сьӧд | |сьӧд | ||
|- | |||
|светлый | |||
|югыд<br>кельыд | |||
|- | |||
|темный | |||
|пемыд<br>мырд(''о красках,цвете'') | |||
|- | |- | ||
|пестрый | |пестрый | ||
| Строка 72: | Строка 87: | ||
|пув рӧм | |пув рӧм | ||
|- | |- | ||
|бурый цвет | |бурый цвет<br>цвета земли | ||
|му рӧм | |му рӧм | ||
|- | |- | ||
| Строка 92: | Строка 107: | ||
|горчичный цвет | |горчичный цвет | ||
|горчица рӧм | |горчица рӧм | ||
|- | |- | ||
|малиновый цвет | |малиновый цвет | ||
|ӧмидз рӧм | |ӧмидз рӧм | ||
|- | |- | ||
| | |соломенный цвет | ||
| | |идзаз рӧм | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
Версия от 00:59, 27 января 2017
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Какого цвета...? Белого цвета |
Кутшӧм рӧма...? Еджыд рӧма |
| Какой это цвет? | Кутшӧм тайӧ рӧм? |
| бежевый | беж |
| белый | еджыд |
| бордовый | пемыдгӧрд |
| голубой | югыдлӧз |
| желтый | виж |
| желтый-желтый(про лицо) | вижа-виж |
| зеленый | веж |
| зеленоватый | вежгов |
| коричневый | перкаль |
| светло-красный, зелено-бурый | вежгӧрд |
| красный | гӧрд |
| оранжевый | биавиж |
| светло-рыжий | буланӧй |
| розовый | алӧйгӧрд |
| серый | руд |
| синий | лӧз |
| синеватый цвет | лӧзӧв рӧм |
| фиолетовый | фиолетӧвӧй |
| черный | сьӧд |
| светлый | югыд кельыд |
| темный | пемыд мырд(о красках,цвете) |
| пестрый | серакотша |
| тусклый | чусыд |
| цвета утренней зари | асъя кыа рӧм |
| цвета черемухи | льӧм рӧм |
| брусничный цвет | пув рӧм |
| бурый цвет цвета земли |
му рӧм |
| цвета морошки | мырпом рӧм |
| голубизна глаз | синлӧн югыдлӧз рӧм |
| броский цвет | синмӧ шыбитчан рӧм |
| васильковый цвет | пӧлӧзнича рӧм |
| вишневый цвет | вишня рӧм |
| горчичный цвет | горчица рӧм |
| малиновый цвет | ӧмидз рӧм |
| соломенный цвет | идзаз рӧм |