Почта (коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 10: | Строка 10: | ||
|- | |- | ||
|Адресат | |Адресат | ||
| | |Босьтысь | ||
|- | |- | ||
|Отправитель | |Отправитель | ||
|Ыстысь<br>Мӧдӧдысь | |Ыстысь<br>Мӧдӧдысь | ||
|- | |- | ||
| | |... бандероль<br>Заказная<br>Простая<br>Ценная | ||
| | |... бандероль<br>Торъя паса<br>Торъя пастӧм<br>Индӧм дона | ||
|- | |- | ||
|Бланк | |Бланк | ||
| Строка 36: | Строка 36: | ||
|...чолӧмпас<br>Бурсиана<br>Пошта | |...чолӧмпас<br>Бурсиана<br>Пошта | ||
|- | |- | ||
| | |... письмо<br>авиа<br>заказное<br>простое<br>с уведомлением<br>ценное | ||
| | |... письмӧ<br>авиа<br>торъя паса<br>торъя пастӧм<br>юӧртан паса<br>индӧм дона | ||
|- | |- | ||
|Посылка | |Посылка | ||
| | |Ыстӧг<br>Ыстантор | ||
|- | |- | ||
|Почтальон | |Почтальон | ||
| Строка 46: | Строка 46: | ||
|- | |- | ||
|Почтамп | |Почтамп | ||
| | |Почтамт | ||
|- | |- | ||
|Почтовый ящик | |Почтовый ящик | ||
| Строка 67: | Строка 67: | ||
|- | |- | ||
|Получить | |Получить | ||
| | |Босьтны | ||
|- | |- | ||
|Упаковать | |Упаковать | ||
| | |Гартны | ||
|- | |||
|Пакет | |||
|Гартӧд | |||
|- | |- | ||
|Где здесь ближайшая почта? | |Где здесь ближайшая почта? | ||
| Строка 76: | Строка 79: | ||
|- | |- | ||
|Где находится международный почтамп? | |Где находится международный почтамп? | ||
|Кӧні | |Кӧні войтыркостса почтамт? | ||
|- | |- | ||
|Где почтовый ящик? | |Где почтовый ящик? | ||
| Строка 82: | Строка 85: | ||
|- | |- | ||
|Почтовый ящик у входа | |Почтовый ящик у входа | ||
|Пошта | |Пошта кудйыс пыранін дорын | ||
|- | |- | ||
|Где принимают посылки? | |Где принимают посылки? | ||
|Кӧні | |Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ? | ||
|- | |- | ||
|Где оформляются переводы? | |Где оформляются переводы? | ||
| Строка 91: | Строка 94: | ||
|- | |- | ||
|Где оформляются посылки? | |Где оформляются посылки? | ||
|Кытысянь позьӧ мӧдӧдны | |Кытысянь позьӧ мӧдӧдны ыстӧг? | ||
|- | |- | ||
|Где можно отправить телеграмму? | |Где можно отправить телеграмму? | ||
| Строка 97: | Строка 100: | ||
|- | |- | ||
|Я хочу отправить это...<br>экспресс-почтой<br>заказным письмом | |Я хочу отправить это...<br>экспресс-почтой<br>заказным письмом | ||
|Ме кӧсъя тайӧс ыстыны...<br>экспресс поштаӧн<br> | |Ме кӧсъя тайӧс ыстыны...<br>экспресс поштаӧн<br>торъя паса письмӧ моз | ||
|- | |- | ||
|Когда работает почта? | |Когда работает почта? | ||
| Строка 109: | Строка 112: | ||
|- | |- | ||
|Сколько будет стоить письмо в Германию? | |Сколько будет стоить письмо в Германию? | ||
| | |Мый дона лоас письмӧыс немечмуӧ? | ||
|- | |- | ||
|Можете отправить это по этому адресу в Москву? | |Можете отправить это по этому адресу в Москву? | ||
|Верманныд- | |Верманныд-онӧ мӧдӧдны тайӧс индӧм адрес кузя Мӧскуаӧ? | ||
|- | |- | ||
|Я хочу отправить письмо | |Я хочу отправить письмо | ||
| Строка 118: | Строка 121: | ||
|- | |- | ||
|Какое письмо-простое или авиа? | |Какое письмо-простое или авиа? | ||
|Кутшӧм | |Кутшӧм письмӧсӧ-мувывса али авиа? | ||
|- | |- | ||
|Сколько стоит марка для письма? | |Сколько стоит марка для письма? | ||
Версия от 22:21, 22 апреля 2017
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Авиаконверт | Авиаконверт |
| Адрес | Оланінпас |
| Адресат | Босьтысь |
| Отправитель | Ыстысь Мӧдӧдысь |
| ... бандероль Заказная Простая Ценная |
... бандероль Торъя паса Торъя пастӧм Индӧм дона |
| Бланк | Бланок |
| Денежный перевод | Сьӧм ыстӧм |
| Квитанция | Квитанция |
| Конверт | Конверт |
| Марка | Марка |
| ...открытка Поздравительная Почтовая |
...чолӧмпас Бурсиана Пошта |
| ... письмо авиа заказное простое с уведомлением ценное |
... письмӧ авиа торъя паса торъя пастӧм юӧртан паса индӧм дона |
| Посылка | Ыстӧг Ыстантор |
| Почтальон | Пошта новлӧдлысь Пошта разӧдысь Поштальон |
| Почтамп | Почтамт |
| Почтовый ящик | Пошта куд |
| Телеграмма | Телеграмма |
| Телеграф | Телеграф |
| Заклеить Запечатать Наклеить |
Лемавны |
| Написать | Гижны |
| Отправить Послать |
Ыстыны |
| Получить | Босьтны |
| Упаковать | Гартны |
| Пакет | Гартӧд |
| Где здесь ближайшая почта? | Кӧні тані матысса пошта? |
| Где находится международный почтамп? | Кӧні войтыркостса почтамт? |
| Где почтовый ящик? | Кӧні пошта куд? |
| Почтовый ящик у входа | Пошта кудйыс пыранін дорын |
| Где принимают посылки? | Кӧні ыстӧгъяс пошта босьтӧ? |
| Где оформляются переводы? | Кытысянь позьӧ ыстыны сьӧм? |
| Где оформляются посылки? | Кытысянь позьӧ мӧдӧдны ыстӧг? |
| Где можно отправить телеграмму? | Кытысянь позьӧ ыстыны телеграмма? |
| Я хочу отправить это... экспресс-почтой заказным письмом |
Ме кӧсъя тайӧс ыстыны... экспресс поштаӧн торъя паса письмӧ моз |
| Когда работает почта? | Кор уджалӧ пошта? |
| Со скольки работает почта? | Кымын чассянь уджалӧ пошта? |
| Мне нужно отправить... письмо денежный перевод бандероль |
Меным колӧ мӧдӧдны... письмӧ сьӧм бандероль |
| Сколько будет стоить письмо в Германию? | Мый дона лоас письмӧыс немечмуӧ? |
| Можете отправить это по этому адресу в Москву? | Верманныд-онӧ мӧдӧдны тайӧс индӧм адрес кузя Мӧскуаӧ? |
| Я хочу отправить письмо | Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ |
| Какое письмо-простое или авиа? | Кутшӧм письмӧсӧ-мувывса али авиа? |
| Сколько стоит марка для письма? | Дона-ӧ письмӧ вылӧ марка? |
| Пожалуйста, дайте мне... две марки три конверта поздравительную открытку |
Пӧжалуйста, вайӧй меным... кык марка куим конверт бурсиана чолӧмпас |
| Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | Вайӧй, пӧжалуйста, ӧтик марка прӧстӧй письмӧ вылӧ |
| Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | То, бӧрйӧй, пӧжалуйста, кутшӧм маркаяс Тіянлы кажитчӧны |
| Дайте мне вот эти. Российские марки очень красивые | Вайӧй меным со татшӧмӧс. Роч маркаяс зэв мичаӧсь |
| Это новые марки | Тайӧ выль маркаяс |
| Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | Вайӧй, пӧжалуйста, телеграф бланок |
| Мне нужно послать... телеграмму простую срочную международную |
Меным колӧ ыстыны... телеграмма прӧстӧй срочнӧй международнӧй |
| Мне хочу отправить телеграмму | Ме кӧсъя ыстыны телеграмма |
| Вы принимаете телеграммы? | Тi примитанныд телеграмма? |
| Сколько стоит телеграмма? | Дона-ӧ ыстыны телеграмма? |
| Когда она дойдёт? | Кор сійӧ воас? |
| На каком бланке? На простом или художественном? Образцы художественных бланков на витрине | Кутшöм бланок вылын? Прöстӧй либö мичмӧдӧм? Мичмӧдӧм бланокъяс куйлӧны витрина вылын |
| Предпочитаю на простом бланке | Бурджык прӧстӧй |
| Дайте мне, пожалуйста, конверт с бумагой и одну почтовую марку | Вайӧй, пӧжалуйста, меным кабалаторкӧд конверт да ӧтик марка |
| Для простого или заказного письма? | Прöст либö корöм письмö вылö? |
| Пожалуйста, для заказного письма | Пӧжалуйста, заказнӧй письмö вылö |
| Я хочу отправить эту посылку в Москву | Ме кӧсъя мӧдӧдны тайӧ ыстӧдсӧ Москваӧ |
| Мне нужно послать посылку | Меным колӧ мӧдӧдны ыстӧд |
| Заполните бланок | Бланок гижӧй |
| Сколько весит посылка? | Кымын кыскӧ посылка? |
| Можно отправить посылку? | Позьӧ мӧдӧдны посылка? |
| Можно. Посылки принимают в следующем окне. | Позьӧ. Посылкаяс примитӧны мӧд ӧшиньын. |
| Примите, пожалуйста,... телеграмму посылку |
Примитӧй, пӧжалуйста,... телеграмма ыстӧд |
| Упакуйте, пожалуйста | Пакуйтӧй, пӧжалуйста |
| Сколько я должен заплатить? | Мыйта меным колӧ мынтыны? |
| Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)? В кассе №3, пожалуйста |
Кӧні сетӧны пошта ыстӧмторъяс (письмöъяс, телеграммаяс)? Коймӧд кассаын, пӧжалуйста |
| Посмотрите, адрес написан правильно? Правильно Неправильно |
Видзӧдлӧй, адресыс гижӧма стӧча? Стӧча Абу стӧча |
| Почта уйдёт сегодня же | Пошта мунас талун |
| У Вас есть почтовые открытки с видами Сыктывкара? | Тіян эм пошта чолӧмпасъяс Сыктывкар серпасъясӧн? |
| Мне, пожалуйста, эти открытки | Меным, пӧжалуйста, тайӧ чолӧмпасъяс |
| Благодарю, я их не возьму | Аттьӧала, ме найӧс ог босьт |
| У Вас есть цветные открытки? | Тіян эм уна рӧма чолӧмпасъяс? |
| Да. Вот посмотрите | Да. То видзӧдлӧй |
| Новогодние открытки есть? | Эмӧсь-ӧ Выль вося чолӧмпасъяс? |
| Есть разные. Вы можете выбрать вот здесь. | Эм уна пӧлӧс. Ті верманныд бӧрйыны то тані. |
| В какое время доставляются республиканские газеты? | Кутшӧм кадӧ локтӧны республикаса газетъяс? |
| В три часа дня | Куим час лунӧ |
| Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" журналысь бӧръя номер |
| Я возьму его | Ме босьта сійӧс |
| Благодарю, этот номер у меня уже есть | Аттьӧала, тайӧ номерыс менам эм нин |
| Этого журнала у нас нет | Тайӧ журналыс миян абу |