Гор. транспорт(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
(Новая страница: «{|border="1" cellpaddіng="4" cellspacіng="0" style="border:1px solіd #aaa; border-collapse:collapse" !Рочӧн !Комиӧн |- |Этот автобус ид…») |
Лида (обсуждение | вклад) Нет описания правки |
||
| (не показано 10 промежуточных версий 2 участников) | |||
| Строка 2: | Строка 2: | ||
!Рочӧн | !Рочӧн | ||
!Комиӧн | !Комиӧн | ||
|- | |||
|Автобус<br>На автобусе | |||
|Автобус<br>Автобусӧн | |||
|- | |||
|Автобусная остановка | |||
|Автобус сувтланін | |||
|- | |||
|Билет | |||
|Билет | |||
|- | |||
|Водитель | |||
|Нуӧдысь | |||
|- | |||
|Касса | |||
|Касса | |||
|- | |||
|Кондуктор | |||
|Кондуктор<br>Билет вузалысь | |||
|- | |||
|Остановка | |||
|Сувтланін<br>Виччысянін | |||
|- | |||
|Конечная остановка | |||
|Бӧръя сувтланін | |||
|- | |||
|Пассажир | |||
|Пассажир<br>Ветлысь-мунысь | |||
|- | |||
|Платформа | |||
|Платформа | |||
|- | |||
|Такси<br>На такси | |||
|Такси<br>Таксиӧн | |||
|- | |||
|Машина<br>На машине | |||
|Машина<br>Машинаӧн | |||
|- | |||
|Поезд<br>На поезде | |||
|Поезд<br>Поездӧн | |||
|- | |||
|Самолёт<br>На самолёте | |||
|Самолёт<br>Самолётӧн | |||
|- | |||
|Железнодорожный вокзал | |||
|Кӧрт туй вокзал | |||
|- | |||
|Автовокзал | |||
|Автобус вокзал | |||
|- | |||
|Аэропорт | |||
|Аэропорт | |||
|- | |||
|Сколько стоит билет? | |||
|Уна-ӧ билетыс сулалӧ?<br>Дона-ӧ билетыс? | |||
|- | |- | ||
|Этот автобус идёт в сторону какой улицы? | |Этот автобус идёт в сторону какой улицы? | ||
|Тайӧ автобусыс мунӧ кутшӧм | |Тайӧ автобусыс кутшӧм уличланьӧ мунӧ? | ||
|- | |||
|Скажите, пожалуйста, каким автобусом можно доехать до центра города? | |||
|Он-ӧ висьталӧй, кутшӧм автобусӧн позьӧ воны кар шӧрӧдз? | |||
|- | |||
|На каком автобусе я должен ехать? | |||
|Кутшӧм автобусӧн меным колӧ мунны? | |||
|- | |||
|Какой автобус идёт до ЦУМа? | |||
|Кутшӧм автобус мунӧ ЦУМӧдз? | |||
|- | |||
|Автобус номер 5 | |||
|Витӧд номера автобус | |||
|- | |||
|Как отсюда проехать до вокзала? | |||
|Кыдзи тасянь мунны вокзалӧдз? | |||
|- | |||
|Где ближайшая остановка автобуса? | |||
|Кӧні медматын автобус сувтланін?<br>Кӧні медматысса автобус сувтланін? | |||
|- | |||
|Я доеду до ЦУМа?<br>Мы доедем до ЦУМа? | |||
|Ме воа ЦУМӧдз?<br>Ми воам ЦУМӧдз? | |||
|- | |||
|Как доехать до автовокзала? | |||
|Кыдзи мунны автобус вокзалӧдз? | |||
|- | |||
|Сколько остановок мне нужно проехать до...?<br>музея<br>центра города | |||
|Кымын сувтланін меным колӧ мунны...?<br>музейӧдз<br>кар шӧрӧдз | |||
|- | |||
|Какая следующая остановка? | |||
|Кутшӧм мӧд сувтланіныс? | |||
|- | |||
|Как называется эта остановка? | |||
|Кыдзи шусьӧ тайӧ сувтланіныс? | |||
|- | |||
|Вы выходите на следующей остановке? | |||
|Ті петанныд мӧд сувтланінын? | |||
|- | |||
|Вы сейчас выходите? | |||
|Ті ӧні петанныд? | |||
|- | |||
|Вам надо сойти на следующей остановке | |||
|Тіянлы колӧ петны мӧд сувтланінінын | |||
|- | |||
|Сейчас Ваша остановка | |||
|Ӧні Тіян сувтланіныс | |||
|- | |||
|Вы проехали свою остановку | |||
|Ті колинныд ассьыныд сувтланінтӧ | |||
|- | |||
|Скажите, этот автобус идёт до...?<br>драматического театра<br>поликлиники номер 3<br>автовокзала | |||
|Висьталӧй, тайӧ автобусыс мунӧ...?<br>драма театрӧдз<br>коймӧд номера поликлиникаӧдз<br>автобус вокзалӧдз | |||
|- | |||
|Да, идёт<br>Не идёт | |||
|Да, мунӧ<br>Оз мун | |||
|- | |||
|Здравствуйте! Дайте мне, пожалуйста, один билет | |||
|Видза оланныд! Вайӧй меным, пӧжалуйста, ӧти билет | |||
|- | |||
|Разрешите пройти | |||
|Позьӧ прӧйдитны | |||
|- | |||
|Это место свободно? | |||
|Тайӧ местаыс прӧст? | |||
|- | |||
|Где я могу найти расписание автобусов? | |||
|Кӧні ме верма аддзыны автобус ветлан гижӧдпас? | |||
|- | |||
|Как вызвать такси? | |||
|Кыдзи корны такси? | |||
|- | |||
|Вызовите, пожалуйста, такси | |||
|Корӧй, пӧжалуйста, такси | |||
|- | |||
|Вызовите мне, пожалуйста, такси. Я еду на вокзал. | |||
|Корӧй меным, пӧжалуйста, такси. Ме муна вокзалӧ. | |||
|- | |||
|Где здесь стоянка такси? | |||
|Кӧні тані такси сулаланін? | |||
|- | |||
|Такси! Свободно? | |||
|Такси! Прӧст? | |||
|- | |||
|Свободно, садитесь | |||
|Прӧст, пуксьӧй | |||
|- | |||
|Вам куда? | |||
|Тіянлы кытчӧ? | |||
|- | |||
|Пожалуйста, отвезите меня...<br>на вокзал<br>в аэропорт<br>в гостиницу | |||
|Нуӧй менӧ, пӧжалуйста, ...<br>вокзалӧ<br>аэропортӧ<br>туй морт керкаӧ | |||
|- | |||
|Мне нужно в администрацию | |||
|Меным колӧ администрацияӧ | |||
|- | |||
|Отвезите меня по этому адресу<br>Я очень спешу | |||
|Нуӧй менӧ тайӧ оланінпас кузя<br>Ме зэв ёна тэрмася | |||
|- | |||
|Остановите здесь, пожалуйста | |||
|Сувтӧй тані, абу кӧ сьӧкыд | |||
|- | |||
|Подождите меня, пожалуйста | |||
|Кора, виччысьлӧй менӧ | |||
|- | |||
|Сколько я Вам должен заплатить?<br>Вот, пожалуйста<br>Сдачи не надо | |||
|Уна-ӧ меным колӧ мынтыны?<br>Со, босьтӧй<br>Сдачаыс оз ков | |||
|- | |||
|Где останавливается автобус номер пять? | |||
|Кӧні сувтлӧ витӧд номера автобус? | |||
|- | |||
|Остановка автобуса номер пять около аэропорта | |||
|Витӧд номера автобуслӧн сувтланіныс аэропорт дорын | |||
|- | |- | ||
|Где мне выходить? | |||
|Кӧні меным петны? | |||
|} | |||
Текущая версия от 11:51, 23 января 2019
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Автобус На автобусе |
Автобус Автобусӧн |
| Автобусная остановка | Автобус сувтланін |
| Билет | Билет |
| Водитель | Нуӧдысь |
| Касса | Касса |
| Кондуктор | Кондуктор Билет вузалысь |
| Остановка | Сувтланін Виччысянін |
| Конечная остановка | Бӧръя сувтланін |
| Пассажир | Пассажир Ветлысь-мунысь |
| Платформа | Платформа |
| Такси На такси |
Такси Таксиӧн |
| Машина На машине |
Машина Машинаӧн |
| Поезд На поезде |
Поезд Поездӧн |
| Самолёт На самолёте |
Самолёт Самолётӧн |
| Железнодорожный вокзал | Кӧрт туй вокзал |
| Автовокзал | Автобус вокзал |
| Аэропорт | Аэропорт |
| Сколько стоит билет? | Уна-ӧ билетыс сулалӧ? Дона-ӧ билетыс? |
| Этот автобус идёт в сторону какой улицы? | Тайӧ автобусыс кутшӧм уличланьӧ мунӧ? |
| Скажите, пожалуйста, каким автобусом можно доехать до центра города? | Он-ӧ висьталӧй, кутшӧм автобусӧн позьӧ воны кар шӧрӧдз? |
| На каком автобусе я должен ехать? | Кутшӧм автобусӧн меным колӧ мунны? |
| Какой автобус идёт до ЦУМа? | Кутшӧм автобус мунӧ ЦУМӧдз? |
| Автобус номер 5 | Витӧд номера автобус |
| Как отсюда проехать до вокзала? | Кыдзи тасянь мунны вокзалӧдз? |
| Где ближайшая остановка автобуса? | Кӧні медматын автобус сувтланін? Кӧні медматысса автобус сувтланін? |
| Я доеду до ЦУМа? Мы доедем до ЦУМа? |
Ме воа ЦУМӧдз? Ми воам ЦУМӧдз? |
| Как доехать до автовокзала? | Кыдзи мунны автобус вокзалӧдз? |
| Сколько остановок мне нужно проехать до...? музея центра города |
Кымын сувтланін меным колӧ мунны...? музейӧдз кар шӧрӧдз |
| Какая следующая остановка? | Кутшӧм мӧд сувтланіныс? |
| Как называется эта остановка? | Кыдзи шусьӧ тайӧ сувтланіныс? |
| Вы выходите на следующей остановке? | Ті петанныд мӧд сувтланінын? |
| Вы сейчас выходите? | Ті ӧні петанныд? |
| Вам надо сойти на следующей остановке | Тіянлы колӧ петны мӧд сувтланінінын |
| Сейчас Ваша остановка | Ӧні Тіян сувтланіныс |
| Вы проехали свою остановку | Ті колинныд ассьыныд сувтланінтӧ |
| Скажите, этот автобус идёт до...? драматического театра поликлиники номер 3 автовокзала |
Висьталӧй, тайӧ автобусыс мунӧ...? драма театрӧдз коймӧд номера поликлиникаӧдз автобус вокзалӧдз |
| Да, идёт Не идёт |
Да, мунӧ Оз мун |
| Здравствуйте! Дайте мне, пожалуйста, один билет | Видза оланныд! Вайӧй меным, пӧжалуйста, ӧти билет |
| Разрешите пройти | Позьӧ прӧйдитны |
| Это место свободно? | Тайӧ местаыс прӧст? |
| Где я могу найти расписание автобусов? | Кӧні ме верма аддзыны автобус ветлан гижӧдпас? |
| Как вызвать такси? | Кыдзи корны такси? |
| Вызовите, пожалуйста, такси | Корӧй, пӧжалуйста, такси |
| Вызовите мне, пожалуйста, такси. Я еду на вокзал. | Корӧй меным, пӧжалуйста, такси. Ме муна вокзалӧ. |
| Где здесь стоянка такси? | Кӧні тані такси сулаланін? |
| Такси! Свободно? | Такси! Прӧст? |
| Свободно, садитесь | Прӧст, пуксьӧй |
| Вам куда? | Тіянлы кытчӧ? |
| Пожалуйста, отвезите меня... на вокзал в аэропорт в гостиницу |
Нуӧй менӧ, пӧжалуйста, ... вокзалӧ аэропортӧ туй морт керкаӧ |
| Мне нужно в администрацию | Меным колӧ администрацияӧ |
| Отвезите меня по этому адресу Я очень спешу |
Нуӧй менӧ тайӧ оланінпас кузя Ме зэв ёна тэрмася |
| Остановите здесь, пожалуйста | Сувтӧй тані, абу кӧ сьӧкыд |
| Подождите меня, пожалуйста | Кора, виччысьлӧй менӧ |
| Сколько я Вам должен заплатить? Вот, пожалуйста Сдачи не надо |
Уна-ӧ меным колӧ мынтыны? Со, босьтӧй Сдачаыс оз ков |
| Где останавливается автобус номер пять? | Кӧні сувтлӧ витӧд номера автобус? |
| Остановка автобуса номер пять около аэропорта | Витӧд номера автобуслӧн сувтланіныс аэропорт дорын |
| Где мне выходить? | Кӧні меным петны? |