Цвета(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
(Новая страница: «{|border="1" cellpaddіng="4" cellspacіng="0" style="border:1px solіd #aaa; border-collapse:collapse" !Рочӧн !Комиӧн |Какого цвета...?<br>…») |
Лида (обсуждение | вклад) Нет описания правки |
||
| (не показано 7 промежуточных версий 2 участников) | |||
| Строка 2: | Строка 2: | ||
!Рочӧн | !Рочӧн | ||
!Комиӧн | !Комиӧн | ||
|- | |||
|Какого цвета...?<br>Белого цвета | |Какого цвета...?<br>Белого цвета | ||
|Кутшӧм рӧма...?<br>Еджыд рӧма | |Кутшӧм рӧма...?<br>Еджыд рӧма | ||
| Строка 9: | Строка 10: | ||
|- | |- | ||
|бежевый | |бежевый | ||
| | |беж | ||
|- | |- | ||
|белый | |белый | ||
| Строка 17: | Строка 18: | ||
|пемыдгӧрд | |пемыдгӧрд | ||
|- | |- | ||
| | |голубой | ||
|югыдлӧз | |югыдлӧз | ||
|- | |- | ||
|желтый | |желтый | ||
|виж | |виж | ||
|- | |||
|желтый-желтый(''про лицо'') | |||
|вижа-виж | |||
|- | |- | ||
|зеленый | |зеленый | ||
|веж | |веж | ||
|- | |||
|зеленоватый | |||
|вежгов | |||
|- | |- | ||
|коричневый | |коричневый | ||
|перкаль | |перкаль | ||
|- | |||
|светло-красный, зелено-бурый | |||
|вежгӧрд | |||
|- | |- | ||
|красный | |красный | ||
| Строка 34: | Строка 44: | ||
|оранжевый | |оранжевый | ||
|биавиж | |биавиж | ||
|- | |||
|светло-рыжий | |||
|буланӧй | |||
|- | |- | ||
|розовый | |розовый | ||
|алӧйгӧрд | |алӧйгӧрд | ||
|- | |- | ||
|серый | |серый | ||
| Строка 47: | Строка 57: | ||
|лӧз | |лӧз | ||
|- | |- | ||
| | |синеватый цвет | ||
| | |лӧзов рӧм | ||
|- | |- | ||
|фиолетовый | |фиолетовый | ||
| | |фиолетӧвӧй | ||
|- | |- | ||
|черный | |черный | ||
|сьӧд | |сьӧд | ||
|- | |||
|светлый | |||
|югыд<br>кельыд | |||
|- | |||
|темный | |||
|пемыд<br>мырд(''о красках,цвете'') | |||
|- | |- | ||
|пестрый | |пестрый | ||
| Строка 62: | Строка 78: | ||
|чусыд | |чусыд | ||
|- | |- | ||
} | |цвета утренней зари | ||
|асъя кыа рӧма | |||
|- | |||
|цвета черемухи | |||
|льӧм рӧма | |||
|- | |||
|брусничный цвет | |||
|пув рӧм | |||
|- | |||
|бурый цвет<br>цвета земли | |||
|му рӧма | |||
|- | |||
|цвета морошки | |||
|мырпом рӧма | |||
|- | |||
|голубизна глаз | |||
|синлӧн югыдлӧз рӧм | |||
|- | |||
|броский цвет | |||
|синмӧ шыбитчан рӧм | |||
|- | |||
|васильковый цвет | |||
|пӧлӧзнича рӧм | |||
|- | |||
|вишневый цвет | |||
|вишня рӧм | |||
|- | |||
|горчичный цвет | |||
|горчица рӧм | |||
|- | |||
|малиновый цвет | |||
|ӧмидз рӧм | |||
|- | |||
|соломенный цвет | |||
|идзас рӧм | |||
|- | |||
|} | |||
Текущая версия от 09:28, 23 января 2019
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Какого цвета...? Белого цвета |
Кутшӧм рӧма...? Еджыд рӧма |
| Какой это цвет? | Кутшӧм тайӧ рӧм? |
| бежевый | беж |
| белый | еджыд |
| бордовый | пемыдгӧрд |
| голубой | югыдлӧз |
| желтый | виж |
| желтый-желтый(про лицо) | вижа-виж |
| зеленый | веж |
| зеленоватый | вежгов |
| коричневый | перкаль |
| светло-красный, зелено-бурый | вежгӧрд |
| красный | гӧрд |
| оранжевый | биавиж |
| светло-рыжий | буланӧй |
| розовый | алӧйгӧрд |
| серый | руд |
| синий | лӧз |
| синеватый цвет | лӧзов рӧм |
| фиолетовый | фиолетӧвӧй |
| черный | сьӧд |
| светлый | югыд кельыд |
| темный | пемыд мырд(о красках,цвете) |
| пестрый | серакотша |
| тусклый | чусыд |
| цвета утренней зари | асъя кыа рӧма |
| цвета черемухи | льӧм рӧма |
| брусничный цвет | пув рӧм |
| бурый цвет цвета земли |
му рӧма |
| цвета морошки | мырпом рӧма |
| голубизна глаз | синлӧн югыдлӧз рӧм |
| броский цвет | синмӧ шыбитчан рӧм |
| васильковый цвет | пӧлӧзнича рӧм |
| вишневый цвет | вишня рӧм |
| горчичный цвет | горчица рӧм |
| малиновый цвет | ӧмидз рӧм |
| соломенный цвет | идзас рӧм |