Время(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Шань Надя (обсуждение | вклад) (Новая страница: «{|border="1" cellpaddіng="4" cellspacіng="0" style="border:1px solіd #aaa; border-collapse:collapse" !Рочӧн !Комиӧн |- |Кад |Время |- |Ка…») |
Шань Надя (обсуждение | вклад) Нет описания правки |
||
| Строка 290: | Строка 290: | ||
|Как только возможно | |Как только возможно | ||
|Кыдз сöмын позяс | |Кыдз сöмын позяс | ||
|- | |||
|Январь | |||
|Тӧв шӧр | |||
|- | |||
|Февраль | |||
|Урасьӧм тӧлысь | |||
|- | |||
|Март | |||
|Рака тӧлысь | |||
|- | |||
|Апрель | |||
|Кос му тӧлысь | |||
|- | |||
|Май | |||
|Ода кора тӧлысь | |||
|- | |||
|Июнь | |||
|Лӧддза-номъя тӧлысь | |||
|- | |||
|Июль | |||
|Сора тӧлысь | |||
|- | |||
|Август | |||
|Моз тӧлысь | |||
|- | |||
|Сентябрь | |||
|Кӧч тӧлысь | |||
|- | |||
|Октябрь | |||
|Йирым тӧлысь | |||
|- | |||
|Ноябрь | |||
|Вӧльгым тӧлысь | |||
|- | |||
|Декабрь | |||
|Ӧшым тӧлысь | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Версия от 03:14, 20 декабря 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Кад | Время |
| Какой сегодня день? | Талун кутшöм луныс? |
| Сегодня ... | Талун... |
| Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье |
Выльлун Воторник Середа Четверг Пекнича Субӧта Вежалун |
| Зима Весна Лето Осень |
Тӧв Тулыс Гожӧм Ар |
| Вчера | Тӧрыт |
| Вчера | Тӧрыт |
| Завтра | Аски |
| Позавчера | Войдöрлун |
| Несколько дней назад | Некымын лун сайын |
| Через несколько дней | Некымын лун мысти |
| Целый день | Лунтыр Лунбыд |
| Сутки | Войков |
| Будний день | Весьлун |
| Рабочий день | Уджалан лун |
| Выходной день | Шойччан лун |
| Праздничный день | Праздник лун |
| На этой неделе | Тайö вежонас |
| На будущей неделе | Локтан вежонас |
| В начале недели | Вежон ???? |
| В конце недели | Вежон помас |
| В этом месяце | Тайö тöлысяс |
| В прошлом месяце | Колян тöлысяс |
| В будущем месяце | Локтан тöлысяс? |
| В начале месяца | Тöлысь заводитчигас |
| В конце месяца | Тöлысь помас |
| Какое сегодня число? | Талун которое? |
| Год | Во |
| Новый год | Выль во |
| В этом году | Таво |
| В прошлом году | Колян вонас |
| Через год | Во мысти |
| В будущем году | Локтан воö |
| Два года назад | Кык во сайын |
| Двадцать первый век | Кызь öтикöд нэм |
| Прошлое В прошлом |
Важыс Важöн |
| Настоящее В настоящее время |
Öнiядыр Öнiя кадö |
| Будущее В будущем |
Воан кад Водзын |
| Часто | Тшöкыда |
| Редко | Шоча Гежöда |
| Иногда | Корсюрö Мукöддырйи |
| Всегда | Пыр Век |
| Никогда. Некогда | Некор |
| В обед | Öбед дырйи |
| До обеда | Öбедöдз |
| После обеда | Öбед бöрын |
| Днём | Луннас |
| До полудня | Лун шöрöдз |
| В полдень | Лун шöрын |
| После полудня | Лун шöр бöрын |
| Вечером | Рытнас |
| Ночью | Войнас |
| Который час? | Уна-ö кадыс? Кымын час? |
| Скажите точное время | Висьталöй стöч кадсö |
| Четверть первого | Первой вылö четверть |
| Четверть второго | Мöд вылö четверть |
| Половина первого | Первойöд вылö джын. |
| Половина третьего | Коймöд вылö джын |
| Без четверти час | Четвертьтöм час |
| Без пяти два | Вит минуттöм кык |
| Десять минут третьего | Дас минут коймöд вылö |
| Мои часы отстают | Часiöй кольччö |
| Твои часы отстают | Часiыд кольччö |
| Мои часы спешат | Часiöй тэрмасьö |
| Те часы спешат | Сiйö часiыс тэрмасьö |
| Когда начинается (начнётся)? | Кор заводитчас? |
| В котором часу заканчивается (закончится)? | Кымын часын помасьö (помасяс)? |
| До которого часу Вы свободны? | Кымын часöдз Ti прöстöсь? |
| В котором часу Вы зайдёте? | Кымын часын Ti пыраланныд? |
| С какого и по какое время ...? | Кутшöм кадсянь да кытчöдз (Корсянь кымынöдз) ...? |
| Долго ли нужно ждать? | Дыр-ö колö виччысьны? |
| Одну минуту | Öти минут |
| Несколько минут (часов) | Некымын минут (час) |
| Два дня | Кык лун |
| Долго Недолго |
Дыр Недыр |
| Два дня | Кык лун |
| Сколько дней Вы пробудете здесь? | Кымын лун Ti оланныд танi? |
| Десять дней | Дас лун |
| Прошу календарь | Вайöй календар |
| У Вас есть время? | Ti удитанныд? Тiян эм кадыс? |
| Да, у меня есть время | Да, менам эм кадыс Me удита |
| У меня нет времени | Me oг удит Кадыс абу |
| Вы спешите? | Ti тэрмасянныд? |
| Да, я спешу | Да, ме тэрмася |
| Поспешите | Тэрмасьыштöй |
| Не опоздайте | Энö сёрмöй |
| Приходите: - скорее − точно − рано − раньше − позднее − вовремя |
Волöй: − регыдджык − стöча − водз − водзджык − сёрджык − ас кадö |
| Мы пришли слишком рано | Ми воим вывтi водз |
| Ещё рано | Водз на |
| Уже поздно | Сёр нин |
| Я сейчас приду | Ме ӧні локта |
| Только что. Сейчас. Теперь |
Дзик пыр. Муртса на. Öнi |
| Я не вовремя Ты не вовремя Он(а) не вовремя |
Эг ас кадö Эн ас кадӧ Эз ас кадӧ |
| Тогда | Сэки |
| В то время | Сы кадö |
| Как только возможно | Кыдз сöмын позяс |
| Январь | Тӧв шӧр |
| Февраль | Урасьӧм тӧлысь |
| Март | Рака тӧлысь |
| Апрель | Кос му тӧлысь |
| Май | Ода кора тӧлысь |
| Июнь | Лӧддза-номъя тӧлысь |
| Июль | Сора тӧлысь |
| Август | Моз тӧлысь |
| Сентябрь | Кӧч тӧлысь |
| Октябрь | Йирым тӧлысь |
| Ноябрь | Вӧльгым тӧлысь |
| Декабрь | Ӧшым тӧлысь |