Комплименты (коми сёрнинебог): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 21: | Строка 21: | ||
|Бажукӧй миян! | |Бажукӧй миян! | ||
|- | |- | ||
| | |Голубчик мой! | ||
| | |Бобукӧй менам! | ||
|- | |- | ||
| | |Голубчик наш! | ||
| | |Бобукӧй миян! | ||
|- | |- | ||
| | |Голубка моя! | ||
| | |Гулюкӧй менам! | ||
|- | |- | ||
| | |Голубка наша! | ||
| | |Гулюкӧй миян! | ||
|- | |- | ||
| | |Голубчик мой! | ||
| | |Дитяӧй менам! | ||
|- | |||
|Голубчик наш! | |||
|Дитяӧй миян! | |||
|- | |||
|Малыш мой! | |||
|Дзолюкӧй менам! | |||
|- | |||
|Малыш наш! | |||
|Дзолюкӧй миян! | |||
|- | |||
|Любимый(-а)мой(-моя! | |||
|Жальӧй менам! | |||
|- | |||
|Любимый(-а)наш(-а)! | |||
|Жальӧй миян! | |||
|- | |||
|Золотой мой! | |||
|Зарниӧй менам! | |||
|- | |||
|Золотой наш! | |||
|Зарниӧй миян! | |||
|- | |||
|Звездочка моя! | |||
|Кодзувӧй менам! | |||
|- | |||
|Звездочка наша! | |||
|Кодзувӧй миян! | |||
|- | |||
|Милый(-ая) мой(-моя)! | |||
|Кӧзюкӧй менам! | |||
|- | |||
|Милый(-ая) наш(-а)! | |||
|Кӧзюкӧй миян! | |||
|- | |||
|Ненаглядный мой! | |||
|Мусъёкмыль менам! | |||
|- | |||
|Ненаглядный наш! | |||
|Мусъёкмыль миян! | |||
|- | |||
|Любимый мой! | |||
|Муспозӧй менам! | |||
|- | |||
|Любимый наш! | |||
|Муспозӧй миян! | |||
|- | |||
|Милый(-ая) мой(-моя)! | |||
|Муспозӧй менам! | |||
|- | |||
|Милый(-ая) наш(-а)! | |||
|Муспозӧй миян! | |||
|- | |||
|Ягодка моя! | |||
|Оз тусьӧй менам! | |||
|- | |||
|Ягодка наша! | |||
|Оз тусьӧй миян! | |||
|- | |||
|Добрейшей души человек! | |||
|Сё зӧлӧта морт! | |||
|- | |||
|Бесценный(-ая) мой(-моя)! | |||
|Сёшайтӧй менам! | |||
|- | |||
|Бесценный(-ая) наш(-а)! | |||
|Сёшайтӧй миян! | |||
|- | |||
|Солнышко мое! | |||
|Шондібанӧй менам! | |||
|- | |||
|Солнышко наше! | |||
|Шондібанӧй миян! | |||
|- | |||
|Красавица моя! | |||
|Шӧвктугӧй менам! | |||
|- | |||
|Красавица наша! | |||
|Шӧвктугӧй миян! | |||
|- | |||
|Красавица моя! | |||
|Шӧвктупыльӧй менам! | |||
|- | |||
|Красавица наша! | |||
|Шӧвктупыльӧй миян! | |||
|- | |||
|Светик мой! | |||
|Югыданӧй менам! | |||
|- | |||
|Светик наш! | |||
|Югыданӧй миян! | |||
|- | |||
|Солнышко мое! | |||
|Югыдлунӧй менам! | |||
|- | |||
|Солнышко наше! | |||
|Югыдлунӧй миян! | |||
|- | |||
|Ненаглядный голубчик мой! | |||
|Югыд сисьӧй менам! | |||
|- | |||
|Ненаглядный голубчик наш! | |||
|Югыд сисьӧй миян! | |||
|- | |- | ||
|Вы хорошо выглядите! | |Вы хорошо выглядите! | ||
Версия от 01:30, 15 декабря 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Куколка моя! | Рочакаьӧй менам! |
| Куколка наша! | Рочакаьӧй миян! |
| Ангел мой! | Ангелӧй менам! |
| Ангел наш! | Ангелӧй миян! |
| Дорогой(милый) мой! | Бажукӧй менам! |
| Дорогой(милый) наш! | Бажукӧй миян! |
| Голубчик мой! | Бобукӧй менам! |
| Голубчик наш! | Бобукӧй миян! |
| Голубка моя! | Гулюкӧй менам! |
| Голубка наша! | Гулюкӧй миян! |
| Голубчик мой! | Дитяӧй менам! |
| Голубчик наш! | Дитяӧй миян! |
| Малыш мой! | Дзолюкӧй менам! |
| Малыш наш! | Дзолюкӧй миян! |
| Любимый(-а)мой(-моя! | Жальӧй менам! |
| Любимый(-а)наш(-а)! | Жальӧй миян! |
| Золотой мой! | Зарниӧй менам! |
| Золотой наш! | Зарниӧй миян! |
| Звездочка моя! | Кодзувӧй менам! |
| Звездочка наша! | Кодзувӧй миян! |
| Милый(-ая) мой(-моя)! | Кӧзюкӧй менам! |
| Милый(-ая) наш(-а)! | Кӧзюкӧй миян! |
| Ненаглядный мой! | Мусъёкмыль менам! |
| Ненаглядный наш! | Мусъёкмыль миян! |
| Любимый мой! | Муспозӧй менам! |
| Любимый наш! | Муспозӧй миян! |
| Милый(-ая) мой(-моя)! | Муспозӧй менам! |
| Милый(-ая) наш(-а)! | Муспозӧй миян! |
| Ягодка моя! | Оз тусьӧй менам! |
| Ягодка наша! | Оз тусьӧй миян! |
| Добрейшей души человек! | Сё зӧлӧта морт! |
| Бесценный(-ая) мой(-моя)! | Сёшайтӧй менам! |
| Бесценный(-ая) наш(-а)! | Сёшайтӧй миян! |
| Солнышко мое! | Шондібанӧй менам! |
| Солнышко наше! | Шондібанӧй миян! |
| Красавица моя! | Шӧвктугӧй менам! |
| Красавица наша! | Шӧвктугӧй миян! |
| Красавица моя! | Шӧвктупыльӧй менам! |
| Красавица наша! | Шӧвктупыльӧй миян! |
| Светик мой! | Югыданӧй менам! |
| Светик наш! | Югыданӧй миян! |
| Солнышко мое! | Югыдлунӧй менам! |
| Солнышко наше! | Югыдлунӧй миян! |
| Ненаглядный голубчик мой! | Югыд сисьӧй менам! |
| Ненаглядный голубчик наш! | Югыд сисьӧй миян! |
| Вы хорошо выглядите! | Ті татшӧм мича! |
| Ты хорошо выглядишь! | Тэ татшӧм мича! |
| Вы совсем не изменились! | Ті ньӧти эн вежсьӧй! |
| Ты совсем не изменилась(-ся)! | Тэ ньӧти эн вежсьи! |
| А Вы все такой же! А Вы все такая же! |
А Ті татшӧм же! |
| А Вы все такой же! А Вы все такая же! |
А тэ татшӧм же! |
| У Вас такой цветущий вид! | Ті дзоридз кыдз! |
| У тебя такой цветущий вид! | Тэ дзоридз кыдз! |
| Вы очень...человек! хороший добрый скромный талантливый |
Ті зэв...морт! бур шань вежавидзана енбиа |
| Ты очень...человек! хороший добрый скромный талантливый |
Тэ зэв...морт! бур шань вежавидзана енбиа |
| Вы очень хороший специалист! | Ті зэв бур специалист! |
| Ты очень хороший специалист! | Тэ зэв бур специалист! |
| Вы такой знающий человек! | Ті сэтшӧм тӧдысь морт! |
| Ты такой знающий человек! | Тэ сэтшӧм тӧдысь морт! |
| C Вами интересно... говорить общаться разговаривать работать встречаться |
Тіянкӧд интереснӧя... сёрнитны вольсьыны сёрнитны уджавны аддзьысьлыны |
| C тобой интересно... говорить общаться разговаривать работать встречаться |
Тэкӧд интереснӧя... сёрнитны вольсьыны сёрнитны уджавны аддзьысьлыны |
| Вы очень хорошо говорите по-коми | Ті зэв бура сернитанныд комиӧн! |
| Ты очень хорошо говоришь по-коми | Тэ зэв бура сёрнитан комиӧн! |
| Вы очень хорошо поете | Ті зэв бура сьыланныд |
| Ты очень хорошо поете | Тэ зэв бура сьылан |
| Вы сегодня такая красивая! | Ті талун сэтшӧм мича! |
| Ты сегодня такая красивая! | Тэ талун сэтшӧм мича! |
| Вы всегда такая жизнерадостная! | Ті век сэтшӧм югыд! |
| Ты всегда такая жизнерадостная! | Тэ век сэтшӧм югыд! |
| У Вас хороший характер! | Ті бурсяма морт! |
| У тебя хороший характер! | Тэ бурсяма морт! |
| Вам очен идет... это платье этот костюм этот цвет эта прическа |
Тіянлы зэв мунӧ... тайӧ платтьӧыс тайӧ костюмыс тайӧ рӧмыс татшӧм лӧсьӧдана юрсиис |
| Тебе очен идет... это платье этот костюм этот цвет эта прическа |
Тэныд зэв мунӧ... тайӧ платтьӧыс тайӧ костюмыс тайӧ рӧмыс татшӧм лӧсьӧдана юрсиис |
| Спасибо за комплимент! | Аттьӧ бур кывйысь! |
| Багодарю Вас за комплимент | Аттьӧала Тіянӧс мича кывйысь! |
| Багодарю тебя за комплимент | Аттьӧала тэнӧ мича кывйысь! |
| Это только комплимент! | Тайӧ сӧмын комплимент! |
| Вы делаете мне комплимент | Ті вӧчанныд меным комплимент |
| Ты делаешь мне комплимент | Тэ вӧчан меным комплимент |
| Я то же могу сказать о Вас | Ме сійӧ же верма шуны Тіян йылысь Ме сійӧ же верма висьтавны Тіян йылысь |
| Мы то же можем сказать о Вас | Ми сійӧ же вермам шуны Тіян йылысь Ми сійӧ же вермам висьтавны Тіян йылысь |