Почта (коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 11: | Строка 11: | ||
|Адресат | |Адресат | ||
|Пӧлучитысь | |Пӧлучитысь | ||
|- | |||
|Отправитель | |||
|Ыстысь<br>Мӧдӧдысь | |||
|- | |- | ||
|Бандероль...<br>заказная<br>простая<br>ценная | |Бандероль...<br>заказная<br>простая<br>ценная | ||
| Строка 37: | Строка 40: | ||
|- | |- | ||
|Посылка | |Посылка | ||
| | |Посылка<br>Ыстӧмтор<br>Мӧдӧдӧм | ||
|- | |- | ||
|Почтальон | |Почтальон | ||
| Строка 47: | Строка 50: | ||
|Почтовый ящик | |Почтовый ящик | ||
|Пошта куд | |Пошта куд | ||
|- | |||
|Телеграмма | |||
|Телеграмма | |||
|- | |||
|Телеграф | |||
|Телеграф | |||
|- | |||
|Заклеить<br>Запечатать<br>Наклеить | |||
|Лемавны | |||
|- | |||
|Написать | |||
|Гижны | |||
|- | |||
|Отправить<br>Послать | |||
|Ыстыны | |||
|- | |||
|Получить | |||
| | |||
|- | |||
|Упаковать | |||
|Упакуйтны | |||
|- | |- | ||
|Где здесь ближайшая почта? | |Где здесь ближайшая почта? | ||
|Кӧні тані матысса пошта? | |Кӧні тані матысса пошта? | ||
|- | |||
|Где находится международный почтамп? | |||
|Кӧні международнӧй почтамп? | |||
|- | |||
|Где почтовый ящик? | |||
|Кӧні пошта куд? | |||
|- | |||
|Почтовый ящик у входа | |||
|Пошта куд пырӧм дорын | |||
|- | |||
|Где принимают посылки? | |||
|Коні примитӧны мӧдӧдӧмъяс? | |||
|- | |||
|Где можно отправить телеграмму? | |||
|Кӧні позьӧ мӧдӧдны телеграмма? | |||
|- | |- | ||
|Когда работает почта? | |Когда работает почта? | ||
| Строка 59: | Строка 98: | ||
|Мне нужно отправить...<br>письмо<br>денежный перевод<br>бандероль | |Мне нужно отправить...<br>письмо<br>денежный перевод<br>бандероль | ||
|Меным колӧ мӧдӧдны...<br>письмӧ<br>сьӧм вуджӧдӧм<br>бандероль | |Меным колӧ мӧдӧдны...<br>письмӧ<br>сьӧм вуджӧдӧм<br>бандероль | ||
|- | |||
|Я хочу отправить письмо | |||
|Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ | |||
|- | |||
|Какое письмо-простое или авиа? | |||
|Кутшӧм письмӧ-прӧстӧй либӧ авиа? | |||
|- | |||
|Сколько стоит марка для письма в...? | |||
|Мыйта сулалӧ | |||
|- | |- | ||
|Пожалуйста, дайте мне...<br>две марки<br>три конверта<br>поздравительную открытку | |Пожалуйста, дайте мне...<br>две марки<br>три конверта<br>поздравительную открытку | ||
|Пӧжалуйста, вайӧй меным...<br>кык марка<br>куим конверт<br>чолӧмалана открытка | |Пӧжалуйста, вайӧй меным...<br>кык марка<br>куим конверт<br>чолӧмалана открытка | ||
|- | |||
|Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | |||
|Вайӧй, пӧжалуйста, ӧтик марка прӧстӧй письмӧ вылӧ | |||
|- | |||
|Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | |||
|То, бӧрйӧй, пӧжалуйста, кутшӧм маркаяс сьӧлӧм вылӧ вонӧны | |||
|- | |||
|Дайте мне вот эти. Корейские марки очень красивые | |||
|Вайӧй меным то татшӧм. Кореяса маркаяс зэв мичаӧсь | |||
|- | |||
|Это новые марки | |||
|Тайӧ выль маркаяс | |||
|- | |||
|Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | |||
|Вайӧй, пӧжалуйста, телеграф бланк | |||
|- | |- | ||
|Мне нужно послать... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | |Мне нужно послать... телеграмму<br>простую <br>срочную<br>международную | ||
| Строка 68: | Строка 131: | ||
|Мне хотелось бы отправить телеграмму | |Мне хотелось бы отправить телеграмму | ||
|Ме бы кӧсйи мӧдӧдны телеграмма | |Ме бы кӧсйи мӧдӧдны телеграмма | ||
|- | |||
|Вы принимаете телеграммы? | |||
|Тi примитанныд телеграмма? | |||
|- | |||
|На каком бланке? На простом или художественном? Образцы художественных бланков на витрине | |||
|Кутшöм бланок вылын? Прöст либö художествоа? Кыдзи гижны художествоа бланокъяс петкöдлöма витрина вылын | |||
|- | |||
|Предпочитаю на простом бланке | |||
|Кöсъя прöст бланок вылын | |||
|- | |||
|Дайте мне, пожалуйста, конверт с бумагой и одну почтовую марку | |||
|Вайӧй, пӧжалуйста, меным кабалаторкӧд конверт да ӧтик марка | |||
|- | |||
|Для простого или заказного письма? | |||
|Прöст либö корöм письмö вылö? | |||
|- | |||
|Пожалуйста, для заказного письма | |||
|Пӧжалуйста корöм письмö вылö | |||
|- | |||
|Мне нужно послать посылку | |||
|Меным колӧ мӧдӧдны посылка | |||
|- | |||
|Заполните бланок | |||
|Бланок гижӧй | |||
|- | |||
|Можно отправить посылку? | |||
|Позьӧ мӧдӧдны посылка? | |||
|- | |||
|Можно. Посылки принимают в следующем окне. | |||
|Позьӧ. Посылкаяс примитӧны мӧд ӧшиньын. | |||
|- | |||
|Примите, пожалуйста,...<br>телеграмму<br>посылку | |||
|Примитӧй, пӧжалуйста,...<br>телеграмма<br>посылка | |||
|- | |||
|Упакуйте, пожалуйста | |||
|Упакуйтӧй, пӧжалуйста | |||
|- | |- | ||
|Сколько я должен заплатить? | |Сколько я должен заплатить? | ||
| Строка 89: | Строка 188: | ||
|Благодарю, я их не возьму | |Благодарю, я их не возьму | ||
|Аттьӧала, ме найӧс ог босьт | |Аттьӧала, ме найӧс ог босьт | ||
|- | |||
|У Вас есть цветные открытки? | |||
|Тіян эм уна рӧма открыткаяс? | |||
|- | |||
|Да. Вот посмотрите | |||
|Да. То видзӧдлӧй | |||
|- | |||
|Новогодние открытки есть? | |||
|Эмӧсь-ӧ Выль вося открыткаяс ? | |||
|- | |||
|Есть разные. Вы можете выбрать вот здесь. | |||
|Эм уна пӧлӧс. Ті верманныд бӧрйыны то тані. | |||
|- | |- | ||
|В какое время доставляются республиканские газеты? | |В какое время доставляются республиканские газеты? | ||
Версия от 19:06, 11 декабря 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Авиаконверт | Авиаконверт |
| Адрес | Оланінпас |
| Адресат | Пӧлучитысь |
| Отправитель | Ыстысь Мӧдӧдысь |
| Бандероль... заказная простая ценная |
Бандероль... заказнӧй прӧстӧй урчитӧм дона |
| Бланк | Бланок |
| Денежный перевод | Сьӧм ыстӧм |
| Квитанция | Квитанция |
| Конверт | Конверт |
| Марка | Марка |
| Открытка... поздравительная почтовая |
Открытка... чолӧмалана пошта |
| Письмо... авиа заказное простое с уведомлением ценное |
Письмӧ... авиа заказнӧй прӧстӧй юӧртӧмӧн индӧм дона |
| Посылка | Посылка Ыстӧмтор Мӧдӧдӧм |
| Почтальон | Пошта новлӧдлысь Пошта разӧдысь |
| Почтамп | Почтамп |
| Почтовый ящик | Пошта куд |
| Телеграмма | Телеграмма |
| Телеграф | Телеграф |
| Заклеить Запечатать Наклеить |
Лемавны |
| Написать | Гижны |
| Отправить Послать |
Ыстыны |
| Получить | |
| Упаковать | Упакуйтны |
| Где здесь ближайшая почта? | Кӧні тані матысса пошта? |
| Где находится международный почтамп? | Кӧні международнӧй почтамп? |
| Где почтовый ящик? | Кӧні пошта куд? |
| Почтовый ящик у входа | Пошта куд пырӧм дорын |
| Где принимают посылки? | Коні примитӧны мӧдӧдӧмъяс? |
| Где можно отправить телеграмму? | Кӧні позьӧ мӧдӧдны телеграмма? |
| Когда работает почта? | Кор уджалӧ пошта? |
| Со скольки работает почта? | Кымын чассянь уджалӧ пошта? |
| Мне нужно отправить... письмо денежный перевод бандероль |
Меным колӧ мӧдӧдны... письмӧ сьӧм вуджӧдӧм бандероль |
| Я хочу отправить письмо | Ме кӧсъя мӧдӧдны письмӧ |
| Какое письмо-простое или авиа? | Кутшӧм письмӧ-прӧстӧй либӧ авиа? |
| Сколько стоит марка для письма в...? | Мыйта сулалӧ |
| Пожалуйста, дайте мне... две марки три конверта поздравительную открытку |
Пӧжалуйста, вайӧй меным... кык марка куим конверт чолӧмалана открытка |
| Дайте, пожалуйста, одну марку для простого письма | Вайӧй, пӧжалуйста, ӧтик марка прӧстӧй письмӧ вылӧ |
| Вот выбирайте, пожалуйста, какие марки Вам нравятся | То, бӧрйӧй, пӧжалуйста, кутшӧм маркаяс сьӧлӧм вылӧ вонӧны |
| Дайте мне вот эти. Корейские марки очень красивые | Вайӧй меным то татшӧм. Кореяса маркаяс зэв мичаӧсь |
| Это новые марки | Тайӧ выль маркаяс |
| Дайте, пожалуйста, телеграфный бланк | Вайӧй, пӧжалуйста, телеграф бланк |
| Мне нужно послать... телеграмму простую срочную международную |
Меным колӧ ыстыны... телеграмма прӧстӧй срочнӧй международнӧй |
| Мне хотелось бы отправить телеграмму | Ме бы кӧсйи мӧдӧдны телеграмма |
| Вы принимаете телеграммы? | Тi примитанныд телеграмма? |
| На каком бланке? На простом или художественном? Образцы художественных бланков на витрине | Кутшöм бланок вылын? Прöст либö художествоа? Кыдзи гижны художествоа бланокъяс петкöдлöма витрина вылын |
| Предпочитаю на простом бланке | Кöсъя прöст бланок вылын |
| Дайте мне, пожалуйста, конверт с бумагой и одну почтовую марку | Вайӧй, пӧжалуйста, меным кабалаторкӧд конверт да ӧтик марка |
| Для простого или заказного письма? | Прöст либö корöм письмö вылö? |
| Пожалуйста, для заказного письма | Пӧжалуйста корöм письмö вылö |
| Мне нужно послать посылку | Меным колӧ мӧдӧдны посылка |
| Заполните бланок | Бланок гижӧй |
| Можно отправить посылку? | Позьӧ мӧдӧдны посылка? |
| Можно. Посылки принимают в следующем окне. | Позьӧ. Посылкаяс примитӧны мӧд ӧшиньын. |
| Примите, пожалуйста,... телеграмму посылку |
Примитӧй, пӧжалуйста,... телеграмма посылка |
| Упакуйте, пожалуйста | Упакуйтӧй, пӧжалуйста |
| Сколько я должен заплатить? | Кымын меным колӧ мынтыны? |
| Где выдаются почтовые отправления (письма, телеграммы)? В кассе №3, пожалуйста |
Кӧні сетсьӧны почтаса мöдöданторъясыс (письмöъяс, телеграммаъяс)? Коймӧд кассаын, пӧжалуйста |
| Посмотрите, адрес написан правильно? Правильно Неправильно |
Видзӧдлӧй адресыс гижӧма стӧча? Стӧча Абу стӧча |
| Почта уйдёт сегодня же | Пошта мунас талун |
| У Вас есть почтовые открытки с видами Москвы? | Тіян эм пошта открыткаяс Москвалӧн серпасъясӧн? |
| Мне, пожалуйста, эти открытки | Меным, пӧжалуйста, тайӧ ӧткрыткаяссӧ |
| Благодарю, я их не возьму | Аттьӧала, ме найӧс ог босьт |
| У Вас есть цветные открытки? | Тіян эм уна рӧма открыткаяс? |
| Да. Вот посмотрите | Да. То видзӧдлӧй |
| Новогодние открытки есть? | Эмӧсь-ӧ Выль вося открыткаяс ? |
| Есть разные. Вы можете выбрать вот здесь. | Эм уна пӧлӧс. Ті верманныд бӧрйыны то тані. |
| В какое время доставляются республиканские газеты? | Кутшӧм кадӧ локтӧны республикаса газетъяс? |
| В три часа дня | Куим час лунӧ |
| Покажите мне, пожалуйста, последний номер журнала "Северная звезда" | Петкӧдлӧй меным, пӧжалуйста, "Войвыв кодзув" журналлӧн бӧръя номер |
| Я возьму его | Ме босьта сійӧс |
| Благодарю, этот номер у меня уже есть | Аттьӧала, тайӧ номерыс менам эм нин |
| Этого журнала у нас нет | Тайӧ журналыс миян абу |