Язык(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
Нет описания правки |
Нет описания правки |
||
| Строка 112: | Строка 112: | ||
|- | |- | ||
|Повторите, пожалуйста | |Повторите, пожалуйста | ||
|Шуӧй | |Шуӧй нӧшта ӧтчыдысь, пӧжалуйста | ||
|- | |- | ||
|Повторите еще раз | |Повторите еще раз | ||
|Шуӧй | |Шуӧй нӧшта ӧтчыдысь | ||
|- | |- | ||
|Что Вы сказали? | |Что Вы сказали? | ||
| Строка 140: | Строка 140: | ||
|Как это называется по-коми? | |Как это называется по-коми? | ||
|Кыдзи тайӧ шусьӧ комиӧн? | |Кыдзи тайӧ шусьӧ комиӧн? | ||
|- | |||
|Объясните мне это, пожалуйста | |||
|Гӧгӧрвоӧдӧй меным тайӧ, пӧжалуйста | |||
|- | |||
|Что здесь написано? | |||
|Мый тані гижӧма? | |||
|- | |||
|Что это значит? | |||
|Мый тайӧ | |||
|- | |||
|Что означает это слово? | |||
|Кутшӧм вежӧртас тайӧ кывлӧн? | |||
|- | |||
|Я произношу правильно? | |||
|Ме шуа првильнӧйя? | |||
|- | |||
|У вас хорошее произношение | |||
|Тіян бур шуанног | |||
|- | |||
|Вы уже хорошо говорите | |||
|Ті бура нин сёрнитанныд | |||
|- | |||
|Вы хорошо владеете коми языком | |||
|Ті бура владейтанныд коми кывйӧн | |||
|- | |||
| | |||
|Ме эг гӧгӧрвои | |||
|- | |- | ||
Версия от 01:59, 16 ноября 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| буква | шыпас |
| грамматика | грамматика |
| звук | шы |
| перевод | вуджӧдӧм |
| практика | практикуйтчӧм |
| предложение | сёрникузя |
| произношение | шуанног |
| разговорник | сёрнинебог |
| словарь | кывчукӧр |
| слово | кыв |
| язык: коми русский английский фрацузский немецкий |
кыв: коми роч английскӧй французскӧй немецкӧй |
| владеть коми языком | владейтны коми кывйӧн |
| говорить: по-русски по-коми |
сернитны: рочӧн комиӧн |
| знать | тӧдны |
| изучать | велӧдны |
| переводить | вуджӧдны |
| писать | гижны |
| повторять | частӧ шулывлыны |
| учиться | велӧдчыны |
| читать | лыддьыны |
| Вы говорите по-русски? | Ті сёрнитанныд рочӧн? |
| немного говорю | неуна сёрнита |
| Я не говорю по коми | Ме ог сёрнит комиӧн |
| Я плохо говорю по-коми | Ме лёка сёрнита комиӧн |
| Вы понимаете по-русски? | Ті гӧгӧрвоанныд рочӧн? |
| понимаю | гӧгӧрвоа |
| Не понимаю | Ог гӧгӧрво |
| Я Вас хорошо понимаю | Ме Тіянӧс бура гогӧрвоа |
| Я Вас понимаю, но мне трудно говорить | Ме Тіянӧс гӧгӧрвоа, но меным сьӧкыд сёрнитны |
| Простите, я не понял | Кора прӧща, ме эг гӧгӧвои |
| Я не понял | Ме эг гӧгӧрвои |
| Какой иностранный язык Вы знаете? | Кутшӧм иностраннӧй кыв Ті тӧданныд? |
| Я знаю: коми английский |
Ме тӧда: коми английскӧй |
| Я только начал изучать коми язык | Ме сӧмын на заводиты велӧдны коми кыв |
| Я хочу научиться говорить по-коми | Ме кӧсъя велӧдчыны сёрнитны комиӧн |
| Говорите, пожалуйста, медленнее | Шуӧй, пӧжалуйста, ньӧжьӧника |
| Повторите, пожалуйста | Шуӧй нӧшта ӧтчыдысь, пӧжалуйста |
| Повторите еще раз | Шуӧй нӧшта ӧтчыдысь |
| Что Вы сказали? | Мый Ті шуынныд? |
| Что он говорит? Что она говорит? |
Мый сійӧ шуӧ? |
| Как это по-коми? | Кыдзи тайӧ комиӧн? |
| Как это сказать по-коми? | Кыдзи тайӧ шуны комиӧн? |
| Переведите, пожалуйста | Вуджӧдӧй, пӧжалуйста |
| Как это перевести? | Кыдзи тайӧ вуджӧдны? |
| Вы всё понимаете, что я говорю? | Ті ставсӧ гӧгӧрвоанныд, мый ме шуа? |
| Как это называется по-коми? | Кыдзи тайӧ шусьӧ комиӧн? |
| Объясните мне это, пожалуйста | Гӧгӧрвоӧдӧй меным тайӧ, пӧжалуйста |
| Что здесь написано? | Мый тані гижӧма? |
| Что это значит? | Мый тайӧ |
| Что означает это слово? | Кутшӧм вежӧртас тайӧ кывлӧн? |
| Я произношу правильно? | Ме шуа првильнӧйя? |
| У вас хорошее произношение | Тіян бур шуанног |
| Вы уже хорошо говорите | Ті бура нин сёрнитанныд |
| Вы хорошо владеете коми языком | Ті бура владейтанныд коми кывйӧн |
| Ме эг гӧгӧрвои |