Язык(коми сёрнинебӧг): различия между версиями
Перейти к навигации
Перейти к поиску
(Новая страница: «{|border="1" cellpaddіng="4" cellspacіng="0" style="border:1px solіd #aaa; border-collapse:collapse" !Рочӧн !Комиӧн |- |буква |шыпас |- |…») |
Нет описания правки |
||
| Строка 33: | Строка 33: | ||
|кыв | |кыв | ||
|- | |- | ||
|язык<br>коми<br>русский<br>английский<br>фрацузский<br>немецкий | |язык:<br>коми<br>русский<br>английский<br>фрацузский<br>немецкий | ||
|кыв<br>коми<br>роч<br>английскӧй<br>французскӧй<br>немецкӧй | |кыв:<br>коми<br>роч<br>английскӧй<br>французскӧй<br>немецкӧй | ||
|- | |- | ||
|владеть коми языком | |владеть коми языком | ||
|владейтны коми кывйӧн | |владейтны коми кывйӧн | ||
|- | |- | ||
|говорить<br>по-русски<br>по-коми | |говорить:<br>по-русски<br>по-коми | ||
|сернитны<br>рочӧн<br>комиӧн | |сернитны:<br>рочӧн<br>комиӧн | ||
|- | |- | ||
|знать | |знать | ||
| Строка 99: | Строка 99: | ||
|Кутшӧм иностраннӧй кыв Ті тӧданныд? | |Кутшӧм иностраннӧй кыв Ті тӧданныд? | ||
|- | |- | ||
|Я знаю<br>коми<br>английский | |Я знаю:<br>коми<br>английский | ||
|Ме тӧда<br>коми<br>английскӧй | |Ме тӧда:<br>коми<br>английскӧй | ||
|- | |||
|Я только начал изучать коми язык | |||
|Ме сӧмын на заводиты велӧдны коми кыв | |||
|- | |||
|Я хочу научиться говорить по-коми | |||
|Ме кӧсъя велӧдчыны сёрнитны комиӧн | |||
|- | |||
|Говорите, пожалуйста, медленнее | |||
|Шуӧй, пӧжалуйста, ньӧжьӧника | |||
|- | |||
|Повторите, пожалуйста | |||
|Шуӧй мӧдысь, пӧжалуйста | |||
|- | |||
|Повторите еще раз | |||
|Шуӧй мӧдысь | |||
|- | |||
|Что Вы сказали? | |||
|Мый Ті шуынныд? | |||
|- | |||
|Что он говорит?<br>Что она говорит? | |||
|Мый сійӧ шуӧ? | |||
|- | |||
|Как это по-коми? | |||
|Кыдзи тайӧ комиӧн? | |||
|- | |||
|Как это сказать по-коми? | |||
|Кыдзи тайӧ шуны комиӧн? | |||
|- | |||
|Переведите, пожалуйста | |||
|Вуджӧдӧй, пӧжалуйста | |||
|- | |||
|Как это перевести? | |||
|Кыдзи тайӧ вуджӧдны? | |||
|- | |||
|Вы всё понимаете, что я говорю? | |||
|Ті ставсӧ гӧгӧрвоанныд, мый ме шуа? | |||
|- | |||
|Как это называется по-коми? | |||
|Кыдзи тайӧ шусьӧ комиӧн? | |||
|- | |- | ||
Версия от 01:49, 16 ноября 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| буква | шыпас |
| грамматика | грамматика |
| звук | шы |
| перевод | вуджӧдӧм |
| практика | практикуйтчӧм |
| предложение | сёрникузя |
| произношение | шуанног |
| разговорник | сёрнинебог |
| словарь | кывчукӧр |
| слово | кыв |
| язык: коми русский английский фрацузский немецкий |
кыв: коми роч английскӧй французскӧй немецкӧй |
| владеть коми языком | владейтны коми кывйӧн |
| говорить: по-русски по-коми |
сернитны: рочӧн комиӧн |
| знать | тӧдны |
| изучать | велӧдны |
| переводить | вуджӧдны |
| писать | гижны |
| повторять | частӧ шулывлыны |
| учиться | велӧдчыны |
| читать | лыддьыны |
| Вы говорите по-русски? | Ті сёрнитанныд рочӧн? |
| немного говорю | неуна сёрнита |
| Я не говорю по коми | Ме ог сёрнит комиӧн |
| Я плохо говорю по-коми | Ме лёка сёрнита комиӧн |
| Вы понимаете по-русски? | Ті гӧгӧрвоанныд рочӧн? |
| понимаю | гӧгӧрвоа |
| Не понимаю | Ог гӧгӧрво |
| Я Вас хорошо понимаю | Ме Тіянӧс бура гогӧрвоа |
| Я Вас понимаю, но мне трудно говорить | Ме Тіянӧс гӧгӧрвоа, но меным сьӧкыд сёрнитны |
| Простите, я не понял | Кора прӧща, ме эг гӧгӧвои |
| Я не понял | Ме эг гӧгӧрвои |
| Какой иностранный язык Вы знаете? | Кутшӧм иностраннӧй кыв Ті тӧданныд? |
| Я знаю: коми английский |
Ме тӧда: коми английскӧй |
| Я только начал изучать коми язык | Ме сӧмын на заводиты велӧдны коми кыв |
| Я хочу научиться говорить по-коми | Ме кӧсъя велӧдчыны сёрнитны комиӧн |
| Говорите, пожалуйста, медленнее | Шуӧй, пӧжалуйста, ньӧжьӧника |
| Повторите, пожалуйста | Шуӧй мӧдысь, пӧжалуйста |
| Повторите еще раз | Шуӧй мӧдысь |
| Что Вы сказали? | Мый Ті шуынныд? |
| Что он говорит? Что она говорит? |
Мый сійӧ шуӧ? |
| Как это по-коми? | Кыдзи тайӧ комиӧн? |
| Как это сказать по-коми? | Кыдзи тайӧ шуны комиӧн? |
| Переведите, пожалуйста | Вуджӧдӧй, пӧжалуйста |
| Как это перевести? | Кыдзи тайӧ вуджӧдны? |
| Вы всё понимаете, что я говорю? | Ті ставсӧ гӧгӧрвоанныд, мый ме шуа? |
| Как это называется по-коми? | Кыдзи тайӧ шусьӧ комиӧн? |